Kody produktów - czym są i do czego ich używać?
Technologie

Kody produktów – czym są i do czego ich używać?

Każdy produkt posiada przypisany sobie kod, który służy do jego rozpoznawania. To prostsze niż rozróżnianie produktów ze względu na składniki, producenta, pochodzenie, wielkość i mnóstwo innych rzeczy. Baza produktowa powinna posiadać spis takich produktów wraz z przypisanymi im kodami EAN. Dzięki temu prościej jest je znaleźć i może dojść do transakcji – wiele platform wymaga wpisania indywidualnych kodów towarów. Czym jest numer GTIN? Gdzie szukać rzetelnych informacji o kodach EAN?

Kody EAN – co to jest?

Kod EAN, czyli numer GTIN to unikalny numer identyfikacyjny produktu, przypisany właśnie do tego towaru. Jest to kod rozpoznawalny na całym świecie, przez co musi być rzeczywiście poprawny jeśli pragniemy się nim posługiwać. Użytkownicy którzy chcą korzystać z wiarygodnej bazy danych produktowych potrzebują rzetelnych informacji w wielu celach.

Identyfikatory produktów są stosowane w handlu – zarówno tym offline, jak i online. Znajomość kodu produktowego pozwala szybko odnaleźć go w bazie, a więc również dowiedzieć się o nim więcej szczegółów. 

Wyszukiwarka kodów i bazy produktowe

Baza produktowa powinna być stale aktualizowana, w miarę jak dopisywane są kolejne produkty z unikalnym kodem EAN. Kod EAN jest unikalny dla każdego produktu, jednak nie oznacza to, że nie powstają kolejne – produkując coś nowego nawet należy wystąpić o przyznanie tej rzeczy indywidualnego oznakowania, kodu. Warto sprawdzić swoją bazę produktową lub pobrać ją z rzetelnego źródła. Przydaje się to na przykład sklepom internetowym i stacjonarnym, sieciom handlowym, porównywarkom cenowym czy agencjom badania rynku.