Podstawowe rodzaje hal przeznaczonych na magazyn
Przemysł

Podstawowe rodzaje hal przeznaczonych na magazyn

Magazynowanie to ważny element działalności niemal każdej firmy produkcyjnej. Dlatego też każdy właściciel takiego przedsiębiorstwa stara się, aby magazyn firmy był nie tylko odpowiednio duży i funkcjonalny, ale też dostosowany do działalności konkretnej firmy. Na szczęście hale magazynowe są bardzo zróżnicowane, a spośród nich można wybrać takie, które odpowiadają indywidualnym potrzebom. Jakie wyróżnia się hale i namioty magazynowe? Oto te podstawowe.

Hale otwarte i półotwarte

Jednym z podstawowych rodzajów magazynów jest hala magazynowa otwarta. W tym przypadku są to najczęściej zwykłe wydzielone place o utwardzonej nawierzchni, które nie posiadają żadnego zadaszenia. Takie magazyny są tanie w przygotowaniu i użytkowaniu. Jednak ich największą wadą jest to, iż można w nich przechowywać jedynie takie towary, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Hale magazynowe półotwarte to różnego rodzaju wiaty, które są wyposażone maksymalnie w trzy ściany zewnętrzne. Taki namiot magazynowy może być obiektem stałym lub jedynie chwilową konstrukcją, którą można w każdej chwili rozebrać. Takie hale magazynowe są przeznaczone – podobnie jak magazyny otwarte – do przechowywania towarów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Pozostałe rodzaje hal magazynowych

Najlepszym rozwiązaniem do przechowywania różnorodnych towarów są hale magazynowe zamknięte, które charakteryzują się pełną budową w postaci ścian, dachu, podłogi, drzwi i opcjonalnie okien. Dodatkowo takie hale posiadają pełne wyposażenie charakterystyczne dla magazynów. Hale zamknięte mogą być stalowe, murowane, namiotowe lub drewniane. Ich podstawową zaletą jest to, iż w takich halach można zapewnić odpowiednie warunki magazynowania niemal każdej grupie towarów.

Oprócz magazynów otwartych, półotwartych czy zamkniętych przedsiębiorca może też zdecydować się na magazyn specjalny, który służy do przechowywania określonych towarów (na przykład silosy). Budowa i użytkowanie konkretnego magazynu jest uzależniona od potrzeb, dostępnej powierzchni oraz możliwości finansowych danego przedsiębiorcy.