Profesjonalna obróbka metali
Przemysł

Profesjonalna obróbka metali

Obróbka metali pozwala zmieniać kształty poszczególnych elementów, modyfikować ich wymiary, jak również ich właściwości. Pod tą nazwą kryje się wiele różnych procesów produkcyjnych, które nadają metalom określony kształt i cechy, w zależności od tego jakie dokładnie wyniki pragnie się uzyskać. Obróbka metali w tej chwili nie jest już zwykle wykonywana ręcznie – za człowieka wszystko robią maszyny, sterowane przez specjalistów. To tak zwana obróbka CNC, czyli procesy technologiczne sterowane numerycznie. Jednym z nich jest frezowanie CNC. Co to dokładnie jest? 

Czym jest frezowanie?

Frezowanie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem. W trakcie tego procesu zmiany w poszczególnych elementach dokonywane są przy pomocy specjalnego urządzenia – frezarki. Następuje obrabianie nieruchomego przedmiotu.

Istnieją różne rodzaje frezowania, zależne od położenia samego freza lub samej obrabianej powierzchni. Precyzyjnie określone parametry sprawiają, że frezowanie jest o wiele prostsze. Możliwe jest nawet tworzenie bardzo skomplikowanych kształtów, ponieważ człowiek planuje tylko cały proces, a to zaprogramowane maszyny krok po kroku obrabiają metal. 

Obróbka skrawaniem – zastosowanie

Obróbka skrawaniem przydaje się w wielu sytuacjach. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wielu wyspecjalizowanych elementów, które znajdą później zastosowanie w różnych branżach, na przykład jako części do produkcji maszyn. Frezowanie CNC jest stosowane między innymi w branży przemysłu ciężkiego, chemicznego oraz spożywczego. Wycinanie CNC znajduje również zastosowanie w branży reklamowej. Istnieją firmy, które zajmują się obróbką metali na różne sposoby – wykorzystując na przykład frezowanie czy toczenie CNC. Z ofertą takiej firmy można zapoznać się online.