Obróbka strumieniowa jest jednym z procesów technologicznych podobnych do piaskowania. Szkiełkowanie od piaskowania różni się przede wszystkim rodzajem stosowanego materiału ściernego. Szkiełkowanie to proces, w którym jako ścierniwo wykorzystywane jest szkło.
Kiedy i do czego stosuje się szkiełkowanie?
Szkiełkowanie to metoda, która ma naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Obróbka strumieniowa jest stosowana między innymi w zakładach przemysłowych, które produkują komponenty dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego. Ponadto obróbka strumieniowa znalazła uznanie wśród osób, które zajmują się zawodowo lub amatorsko ceramiką czy rzeźbą. Czyszczenie strumieniowo ścierne stosuje się do obróbki bądź renowacji materiałów, które zostały wykonanie nie tylko z ceramiki, szkła czy porcelany. Czyszczenie strumieniowo ścierne sprawdza się także w przypadku elementów wykonanych ze stali kwasoodpornej czy aluminium.
Czy metoda ta jest bezpieczna?
Czyszczenie strumieniowe ścierne z użyciem granulatu szklanego jako ścierniwa sprawia, że metoda ta jest naprawdę bezpieczna. Obróbka strumieniowa ścierna nie zagraża zdrowiu wykonujących ją osób. Szklane ścierniwo jest bowiem pozbawione ołowiu. Obróbka strumieniowa ścierna przy pomocy szklanego ścierniwa pozwala uzyskać idealnie gładką, lśniącą powierzchnię. Obróbka strumieniowa ścierna pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń nawet z miejsc, które są naprawdę trudno dostępne. Plusem jest to, że metoda nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jednocześnie jest bardzo wydajna.