Co to jest mała architektura miejska?
Handel

Co to jest mała architektura miejska?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że w każdym mieście znajduje się duża i mała architektura ta druga jest niezauważalna, mimo że jest nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Jednym z elementów małej architektury są metalowe kosze na śmieci, dzięki którym nie tylko poprawia się wizualny obraz miasta, ale przede wszystkim zostaje zachowany estetyczny wygląd tego terenu. Jeżeli w mieście nie byłyby ustawione metalowe kosze, ludzie nie mieliby gdzie wyrzucać śmieci, a co za tym idzie strefa miejska byłaby bardzo zanieczyszczona.

W jaki sposób planowana jest mała architektura miejska?

Każde miasto posiada własny plan zagospodarowania przestrzennego, znajdują się w nim budynki miejskie, takie jak kamienice, urzędy i inne budynki użyteczności publicznej, a także tak zwana mała architektura miejska, która także musi mieć właściwy plan rozstawienia. Jeżeli pojemniki metalowe na odpady zostaną ustawione w sposób przypadkowy, nie tylko będą zakłócały wygląd całej architektury miejskiej, ale również nie będą spełniały swojej funkcji.

Najpopularniejsza mała architektura w miastach

Do elementów małej architektury miejskiej z pewnością należą metalowe pojemniki na śmieci, obiekty kultu religijnego takie jak krzyże czy figury, pergole i altanki z kwiatami, a także ławki miejskie dla mieszkańców. Jak już wspomnieliśmy, mała architektura miejska to także pojemniki metalowe na odpady, które powinny być usytuowane w odpowiednich miejscach, najlepiej blisko głównych punktów urzędowych, a także obok miejskich ławek czy innych obiektów spoczynku. Jeżeli w mieście znajduje się tak zwany deptak, tutaj także powinny być co jakiś czas rozstawione odpowiednie kosze na śmieci, co prowadzi do właściwego utrzymania czystości w mieście.