Co to jest odzież robocza i kto powinien w niej chodzić?
Handel

Co to jest odzież robocza i kto powinien w niej chodzić?

Nie zależnie od wykonywanego zawodu, każdy pracownik jest zobowiązany do noszenia odzieży roboczej czy też dzieży ochronnej w czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych. W tym celu warto odwiedzić sklep bhp, gdzie zakupimy wszystkie potrzebne elementy odzieży roboczej. Nie zmienia to faktu, że to pracodawca ma obowiązek zapewnić nam odpowiedni strój w pracy. Zastanówmy się zatem co ile przysługuje odzież robocza od pracodawcy i w jakiej formie powinniśmy ją otrzymywać.

Odzież ochronna BHP a odzież robocza – jakie są różnice?

Warto tutaj podkreślić, że odzież robocza a odzież ochronna to dwa różne pojęcia. Nie w każdy zawodzie obowiązuje odzież ochronna, natomiast odzież robocza to obowiązek każdego pracownika, nie zależnie od tego czy pracuje w fabryce produkcyjnej czy za ladą w sklepie. Wybierając bhp sklep, warto zwrócić uwagę na ceny, aby zakupić nie tylko dobrą jakościowo, ale również tanią odzież roboczą, chyba że pracodawca zapewnia nam ją samodzielnie. Czasami bowiem pracodawcy zwracają pieniądze za zakupione artykuły bhp, jednak kwota zwrotu jest odgórnie określona, dlatego trzeba się trzymać ustalonego wcześniej budżetu.

Co ile powinniśmy otrzymywać nową odzież roboczą?

Ustawa o warunkach pracy nie określa jednoznacznie co ile pracodawca powinien zapewniać nową odzież roboczą pracownikom. Jest to wewnętrzna kwestia w każdym zakładzie. Pracodawca może bowiem zapewniać odzież roboczą co trzy miesiące, co pół roku bądź raz w roku. Dużo zależy także od stanowiska pracy i stopnia narażenia zniszczenia stroju. W przypadku pracowników sklepowych odzież robocza często przysługuje pracownikowi raz w roku i to do jego zadań należy kwestia dbałości o strój. Jeżeli pracodawca wybierze sam sklep bhp online, w którym zakupi stroje robocze, to do jego obowiązków będzie należało uzupełnianie garderoby pracowników.